Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
21.08.23

Sodyum Klorür Nedir? Sodyum Klorür Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok hastalıkla ilişkilendirilen belirtilerden biridir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanıklığı sıkça yaşanır. Burun tıkanıklığı bebeklerin konforunu, uyku kalitesini, iştahını etkilediği için ebeveynler “Bebeklerde burun tıkanıklığına ne iyi gelir?” sorusunun cevabını merak eder. Burun tıkanıklığının hafifletilmesine destek olan sodyum klorür, çocuklu ailelerin yakından tanıdığı bir çözeltidir. Sodyum klorür çözeltisi ile ilgili merak edilenleri sizin için derledik. 

İçerikler (Gizle-)
 1. Sodyum Klorür Nedir?

 2. Sodyum Klorür Ne İşe Yarar?

 3. Sodyum Klorür Nasıl Kullanılır?

 4. Sodyum Klorür Burun İçin Nasıl Kullanılır?

 5. Sodyum Klorür Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Sodyum Klorür Nedir?

Sodyum Klorür Nedir

Bebeklerde burun temizliğinin önemi büyüktür. Çünkü burun tıkanıklığı bebeğin beslenmesinden uykusuna her şeyi etkiler. Yenidoğanlarda, bebeklerde ve küçük çocuklarda sümkürme refleksi gelişmediği için burnu tıkayan mukusun dışarı atılması ve hava yolunun rahatlatılması oldukça zorlaşır.1 Sodyum klorür burun tıkanıklığı durumunda kullanılan tuzlu su çözeltisidir. Tuzlu çözelti (salin), yüzde 0,9 (binde 9) sodyum klorür (tuz) içeren sodyum klorür bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisine destek olur. Sodyum klorür burun temizleme, tıkanıklığı açmanın yanı sıra burun içi kuruluğun giderilmesi, kalınlaşmış ve sertleşmiş mukusun yumuşaması için kullanılabilir.2 Sodyum klorür, serum fizyolojik ve izotonik çözelti olarak da adlandırılır. Saflaştırılmış olması, uygun oranda tuz içeren bir çözelti olması, ilaç içermemesi sodyum klorür özellikleri arasında sayılabilir.3

Sodyum Klorür Ne İşe Yarar?

“0.9 izotonik sodyum klorür serum ne işe yarar?” sorusunun cevabı oldukça kapsamlıdır, çünkü sodyum klorür, tıpta birçok kullanım alanına sahiptir. Sodyum klorür çözeltisi; yara temizliği, sinüs temizliği ve nemlendirilmesi, burun içinin nemlendirilmesi ve temizliği, topikal olarak hijyen sağlanması için kullanılır.3 Hem enfeksiyona bağlı soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların semptomlarını hafifletmek hem de alerjik burun tıkanıklığını gidermek için sodyum klorür çözeltisi kullanılabilir.2 5 Ayrıca steril serum fizyolojik solüsyonlarını, bebeklerde göz ve çapak temizliği için de kullanmak mümkündür. Bebeklerde Göz Temizliğinin Önemi başlıklı içeriğimizden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sodyum klorür içeren burun spreyleri, osmoz adı verilen bir süreç aracılığıyla burun tıkanıklığını hafifletmeye yardımcı olur. Osmoz sürecinde çözeltinin içeriğindeki tuz, burun pasajlarındaki nemi çeker ve rahatsız edici sıvı birikimini azaltabilir. Bu sayede burun tıkanıklığını hafifleterek solunumu iyileştirebilir. Eğer burun pasajları fazla kuruysa, sodyum klorür çözeltisi burun içi nemi artırabilir. Böylece burun mukozasının çatlamasını veya kanamasını önleyebilir.5

Sodyum Klorür Ne İşe Yarar?

Sodyum Klorür Nasıl Kullanılır?

Sodyum klorür çözeltisi içeren ürünlerin damla, sprey gibi farklı formları mevcuttur. Kullanım amacınıza göre hangi formu kullanabileceğinizi doktorunuza ya da eczacıya danışabilirsiniz. İzotonik sodyum klorür burun yıkama işlemi, kalınlaşmış ve kurumuş mukusu uzaklaştırarak burun deliklerinin açık kalmasına yardımcı olur. Bu da enfeksiyonun yayılmasının önlenmesine, geniz akıntısının azaltılmasına katkı sağlar.4

Sodyum klorür kullanımı genel olarak güvenli olmakla birlikte bu çözeltiyi düzenli kullanan bireylerin en sık araştırdığı konulardan biri de sodyum klorür yan etkileri ve riskleridir. Genellikle steril ve % 0,9 oranında tuz içeren sodyum klorür çözeltisi herhangi bir yan etkiye sahip değildir. Burun içinin çok kuru olması, öncesinde tahriş olmuş olması nedeniyle uygulama sırasında yanma, batma hissedilebilir. Bunun dışında alerjik bünyeye sahip olan bireylerde nadir de olsa alerjik reaksiyon (döküntü, kaşıntı gibi) gözlemlenebilir. Tedavi amaçlı kullanılan her üründe olduğu gibi serum fizyolojik kullanımında da doktora danışılması ve istenmeyen bir etki görüldüğünde doktor ya da eczacıya başvurulması önerilir.2

Sodyum Klorür Nasıl Kullanılır?

Sodyum Klorür Burun İçin Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı tedavisinde genellikle sprey formundaki çözeltiler kullanılır. Sodyum klorür çözeltisini doktorun ya da eczacının önerdiği süre boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Burun tıkanıklığı için sodyum klorür kullanımı genel olarak aşağıdaki adımlarla gerçekleşir.
Dik bir pozisyonda oturun ya da ayakta durun. Spreyi uygularken başınızı geriye yatırmanız gerekmez.

 • Burun deliklerinizden birini hafifçe bastırarak kapatın
 • Sprey şişesinin ucunu açık burun deliğine yerleştirin.
 • Ağzınızı kapalı tutarak spreyi burun deliğinize sıkın.
 • Spreyi sıkarken burnunuzdan hafifçe nefes alın.
 • Aynı işlemi her iki burun deliği için de tekrarlayabilirsiniz.5

Sodyum Klorür Burun İçin Nasıl Kullanılır?

Sodyum Klorür Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde burun tıkanıklığının giderilmesi için steril bir sodyum klorür damlası ya da spreyi ile birlikte temiz bir burun aspiratörüne ihtiyaç duyulur. Burun aspiratörü; koni biçimli, sünger filtreli yumuşak uca sahip olan bir aparattır ve bebeğin burnundan yoğunlaşmış mukusu emerek almaya yarar.4 Sodyum klorür ve burun aspiratörü ile bebeğinizin burnunu temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Sodyum Klorür Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

 • Burun temizliği sırasında bebek dik ya da hafif geriye yaslanmış pozisyonda olmalıdır. Bebeğinizi kucağınıza alarak uygulamayı kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Rahat bir pozisyon için bebeğinizin başını kolunuza yaslayabilirsiniz.
 • Burun deliklerine önerilen dozda sodyum klorür çözeltisi damlatın ya da sprey formundaki çözeltiyi bebeğinizin burnuna sıkın.
 • Birkaç saniye bekleyerek çözeltinin burun içine iyice yayılmasını bekleyin.
 • Burun aspiratörünün yumuşak ucunu yavaşça bebeğin burun deliğine yerleştirin.
 • Burun aspiratörüyle bebeğin burnundan fazla mukusu ve sıvıyı çekin.
 • Aynı işlemi her iki burun deliği için de uygulayabilirsiniz.6

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Benzer Blog Yazıları

Dr. Hatice İ.
02.10.2023

Bebeklerde Burun Aspiratörü Zararlı mı?

Yenidoğanlarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur.

Dr. Hatice İ.
02.10.2023

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Anne sütü, hem yenidoğanlar hem de bebekler için en önemli ve fonksiyonel besin kaynağıdır. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biri orta kulak enfeksiyonlarıdır. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri olup olmadığının anlaşılması zor olabilir. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeklerde uyku düzeni, onların sağlıklı gelişiminin önemli bir parçası olarak kabul edilir. 

Dr. Hatice İ.
21.08.2023

Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Bebekler için ideal oda sıcaklığı, bebeğin sağlığı ve huzuru için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Dr. Hatice İ.
11.08.2023

Mukus Nedir? Neden Oluşur ?

Derin bir nefes aldığınızda akciğerleri dolduran temiz hava, vücudun oksijen ihtiyacını karşılar. 

Uzm. Dyt. Özgür G.
18.07.2023

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Bebeklerin anne karnında tam olarak gelişimini tamamlayabilmesi için 39 haftaya ihtiyacı vardır.

SATIN ALMA

Noktaları

Aşağıda belirtilen il ve ilçe bilgilerini seçerek, size en yakın eczane adreslerine ulaşabilirsiniz.

İL

İLÇE