Dr. Hatice İ.
Yayın Tarihi: 02.10.2023 | Güncelleme Tarihi: 04.01.2024

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Anne sütü, hem yenidoğanlar hem de bebekler için en önemli ve fonksiyonel besin kaynağıdır. Bebeğiniz için anne sütü; vitaminleri, mineralleri, antikorları ve yüksek besin değeri ile benzersiz bir gıda olmanın ötesinde de faydalara sahip olabilir. Örneğin; atopik egzama, pişik, göğüs ucu çatlakları gibi cilt sorunlarının giderilmesinde ve göbek bağı bakımında anne sütünün bölgesel uygulanması, tüm dünyada bilinen geleneksel yöntemlerdir.1  Anne babalar arasında bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü kullanmak oldukça yaygındır. Peki; “Bebeklerde burun tıkanıklığı anne sütü ile açılabilir mi?” , “Bebeğin burnuna anne sütü damlatmak zararlı mı?” Şimdi, bebeklerde burun tıkanıklığı için anne sütü kullanmaya dair merak edilen soruların cevaplarına yakından bakalım.

İçerikler (Gizle-)
  1. Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

  2. Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

  3. Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

Yenidoğanlarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı huzursuzluk, uyku kalitesinin bozulması ve beslenmede bozulma gibi pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü uygulaması, pek çok anne babanın bildiği, kimilerinin sıklıkla tekrarladığı bir yöntemdir. Bazı anne babalar ise bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatma yönteminin etkili olup olmadığı konusunda tereddüde kapılabilir. 

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmak, burun tıkanıklığı nedeniyle huzursuz olan, uyku ve beslenme düzeni bozulan bebeğinizi rahatlatmanın doğal yöntemlerinden biridir. Yıkalı burun deliklerine bir iki damla anne sütü damlattığınız bebeğinizi biraz yatak konumda bekletip dik pozisyona aldığınızda burnundaki fazla mukusun yumuşayarak kolayca aktığını görebilirsiniz.2

Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

Bebeğinizin burnu tıkalı olduğunda anne sütü ile burun temizleme ideal bir doğal yöntem olabilir. İzotonik suya benzer şekilde anne sütü mukusu parçalayarak burundan daha kolay atılmasına yardımcı olabilir. Bebek burun temizleme için bebeğinizin burnunu anne sütüyle yumuşatabilir, ardından bebek burun aspiratörü kullanarak burun temizliğini tamamlayabilirsiniz.3

Deneyime dayalı kanıtlar, bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmanın bebeklerde burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı etkili olabileceğini doğrular.4 Ayrıca bebeklerin burnuna süt damlatmak, anne sütünün antiviral özellikleri sayesinde soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesine de yardımcı olabilir.3  Yine de bebeğin burnuna, gözüne, kulağına anne sütü damlatma konusunda çocuk doktorunuza danışmanız en idealidir. Özellikle “Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı anne sütü ile açılır mı?” sorusunun cevabı mutlaka bir uzmandan alınmalıdır.

Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Tıkalı buruna anne sütü damlatmak için birkaç farklı yöntem deneyebilirsiniz. Örneğin bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmak için beslenme saatlerini bekleyebilir, emzirme sırasında bebeğinizin tıkalı burun deliklerine biberondan ya da doğrudan göğüs ucunuzdan bir iki damla anne sütü damlatabilirsiniz. Bu yöntemin bebeğinizin beslenmesini kesintiye uğratmayacak şekilde uygulamanız önem taşır. (3)  

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü kullanmanın bir diğer pratik yolu ise damlalık kullanmaktır. Anne sütünüzü düzenli olarak sağıyorsanız bir damlalık kullanarak sağdığınız sütten yeterli miktarda alarak bebeğinizin burun deliklerine damlatabilirsiniz.5

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Benzer Blog Yazıları

Uzm. Dyt. Özgür G.
12.07.2024

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bakımı, bebeği yaşamın ilerleyen dönemlerine hazırlamayı sağlar ancak bebeğin doğduğu ilk günler ebeveynler için endişe verici olabilir. 

Uzm. Dyt. Özgür G.
12.07.2024

Bebeklerde Nefes Darlığı Neden Olur?

Yenidoğan bebekler nefes alırken alışılmışın dışında sesler çıkarabilir ve solunumları düzenli olmayabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur?

Bebeklerde mide üşütmesi, özellikle yeni anne babalar için endişe verici bir durum olabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Uyku Problemi Neden Olur

Bebekler doğdukları andan itibaren 24 saatlik zaman diliminin çoğunu uykuda geçirir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeleri için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları son derece önemlidir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Ateş Düşürme Yolları

Yenidoğanların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Göz Sulanması Kaşıntı Neden Olur?

Bebeklerde göz sulanması ve kaşıntı, sık görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olabilen bir durumdur.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Göz Kızarması Kaşıntı Neden Olur?

Bebeklerde gözde kaşıntı, kimi zaman önemsiz bir durum olabileceği gibi kimi zaman da bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

SATIN ALMA

Noktaları

Aşağıda belirtilen il ve ilçe bilgilerini seçerek, size en yakın eczane adreslerine ulaşabilirsiniz.

İL

İLÇE