Dr. Hatice İ.
02.10.23

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Anne sütü, hem yenidoğanlar hem de bebekler için en önemli ve fonksiyonel besin kaynağıdır. Bebeğiniz için anne sütü; vitaminleri, mineralleri, antikorları ve yüksek besin değeri ile benzersiz bir gıda olmanın ötesinde de faydalara sahip olabilir. Örneğin; atopik egzama, pişik, göğüs ucu çatlakları gibi cilt sorunlarının giderilmesinde ve göbek bağı bakımında anne sütünün bölgesel uygulanması, tüm dünyada bilinen geleneksel yöntemlerdir.1  Anne babalar arasında bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü kullanmak oldukça yaygındır. Peki; “Bebeklerde burun tıkanıklığı anne sütü ile açılabilir mi?” , “Bebeğin burnuna anne sütü damlatmak zararlı mı?” Şimdi, bebeklerde burun tıkanıklığı için anne sütü kullanmaya dair merak edilen soruların cevaplarına yakından bakalım.

İçerikler (Gizle-)
  1. Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

  2. Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

  3. Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

Anne Sütü Burun Tıkanıklığına İyi Gelir mi?

Yenidoğanlarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı huzursuzluk, uyku kalitesinin bozulması ve beslenmede bozulma gibi pek çok sorunu beraberinde getirebilir. Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü uygulaması, pek çok anne babanın bildiği, kimilerinin sıklıkla tekrarladığı bir yöntemdir. Bazı anne babalar ise bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatma yönteminin etkili olup olmadığı konusunda tereddüde kapılabilir. 

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmak, burun tıkanıklığı nedeniyle huzursuz olan, uyku ve beslenme düzeni bozulan bebeğinizi rahatlatmanın doğal yöntemlerinden biridir. Yıkalı burun deliklerine bir iki damla anne sütü damlattığınız bebeğinizi biraz yatak konumda bekletip dik pozisyona aldığınızda burnundaki fazla mukusun yumuşayarak kolayca aktığını görebilirsiniz.2

Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

Bebeğin Burnuna Anne Sütü Damlatılır mı?

Bebeğinizin burnu tıkalı olduğunda anne sütü ile burun temizleme ideal bir doğal yöntem olabilir. İzotonik suya benzer şekilde anne sütü mukusu parçalayarak burundan daha kolay atılmasına yardımcı olabilir. Bebek burun temizleme için bebeğinizin burnunu anne sütüyle yumuşatabilir, ardından bebek burun aspiratörü kullanarak burun temizliğini tamamlayabilirsiniz.3

Deneyime dayalı kanıtlar, bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmanın bebeklerde burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı etkili olabileceğini doğrular.4 Ayrıca bebeklerin burnuna süt damlatmak, anne sütünün antiviral özellikleri sayesinde soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesine de yardımcı olabilir.3  Yine de bebeğin burnuna, gözüne, kulağına anne sütü damlatma konusunda çocuk doktorunuza danışmanız en idealidir. Özellikle “Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı anne sütü ile açılır mı?” sorusunun cevabı mutlaka bir uzmandan alınmalıdır.

Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Anne Sütü Bebeğin Burnuna Nasıl Damlatılır?

Tıkalı buruna anne sütü damlatmak için birkaç farklı yöntem deneyebilirsiniz. Örneğin bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü damlatmak için beslenme saatlerini bekleyebilir, emzirme sırasında bebeğinizin tıkalı burun deliklerine biberondan ya da doğrudan göğüs ucunuzdan bir iki damla anne sütü damlatabilirsiniz. Bu yöntemin bebeğinizin beslenmesini kesintiye uğratmayacak şekilde uygulamanız önem taşır. (3)  

Bebeklerde burun tıkanıklığına anne sütü kullanmanın bir diğer pratik yolu ise damlalık kullanmaktır. Anne sütünüzü düzenli olarak sağıyorsanız bir damlalık kullanarak sağdığınız sütten yeterli miktarda alarak bebeğinizin burun deliklerine damlatabilirsiniz.5

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Benzer Blog Yazıları

Dr. Hatice İ.
02.10.2023

Bebeklerde Burun Aspiratörü Zararlı mı?

Yenidoğanlarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biri orta kulak enfeksiyonlarıdır. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri olup olmadığının anlaşılması zor olabilir. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeklerde uyku düzeni, onların sağlıklı gelişiminin önemli bir parçası olarak kabul edilir. 

Dr. Hatice İ.
21.08.2023

Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Bebekler için ideal oda sıcaklığı, bebeğin sağlığı ve huzuru için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
21.08.2023

Sodyum Klorür Nedir? Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok hastalıkla ilişkilendirilen belirtilerden biridir.

Dr. Hatice İ.
11.08.2023

Mukus Nedir? Neden Oluşur ?

Derin bir nefes aldığınızda akciğerleri dolduran temiz hava, vücudun oksijen ihtiyacını karşılar. 

Uzm. Dyt. Özgür G.
18.07.2023

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olur?

Bebeklerin anne karnında tam olarak gelişimini tamamlayabilmesi için 39 haftaya ihtiyacı vardır.

SATIN ALMA

Noktaları

Aşağıda belirtilen il ve ilçe bilgilerini seçerek, size en yakın eczane adreslerine ulaşabilirsiniz.

İL

İLÇE