Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
09.05.23

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun akıntısı, burnun her iki deliğinden ya da yalnızca birinden mukus akıntısı ile karakterizedir ve pek çok farklı durumun belirtisi olabilir. Temel olarak mukus, burnun iç boşluğunu kaplayan bir tür doku olarak açıklanabilen mukoza zarı tarafından üretilen koruyucu bir maddedir. Mukus, solunan havanın nemlenmesini sağlarken aynı zamanda toz, polen ve bakteri gibi dış etkenlerin akciğerlerden uzak tutulmasını sağlayan bir tür bariyer görevi de görür. Mukus sürekli olarak üretilir ancak bu durum burun akıntısına neden olmaz çünkü mukus, tükürük ile karışarak boğazın arkasından aşağı doğru damlar. Bazı sağlık sorunlarının varlığında burun geçişinde tahriş veya iltihaplanma gelişebilir. Bu durum mukus üretiminin artmasına yol açar. Sonuç olarak burun akıntısı meydana gelir.1 Bu yazıda sıklıkla merak edilen “Yeni doğan bebeklerde burun akıntısı neden olur?”, “Bebeklerde yeşil burun akıntısı ne demek?” ve “Bebeklerde burun akıntısı neden olur?” gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur?

 2. Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

 3. Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

 4. Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

 5. Bebeklerde Burun Akıntısı Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde burun akıntısı pek çok farklı hastalığa bağlı olarak gelişebilir. Burun akıntısına yol açan yaygın nedenler arasında şunlar sayılabilir:

 • Alerjiler: Toz, polen ya da evcil hayvan tüyleri sıklıkla alerjiye neden olan etkenlerdendir. Bebeklerde burun akıntısı şikayetinin yanı sıra boğaz ağrısı, hapşırma gibi ek belirtilere de yol açabilir.1
 • Soğuk Algınlığı: Bir tür üst solunum yolu enfeksiyonu olan soğuk algınlığı, burnun mukoza zarında iltihaplanmaya yol açabilir. Bu durun burun akıntısına ve ek olarak burun tıkanıklığına, boğaz ağrısına, öksürüğe ve yorgunluğa neden olabilir.2,3 
 • Sinüzit: Burun boşluğunun iltihaplanması ile karakterize olan sinüzit, bebeklerde burun akıntısı nedenlerinden biridir. İltihaplanmaya bağlı olarak mukus üretimi artar ve bu durum da burun akıntısına yol açar.
 • Grip: Virüslerin neden olduğu grip enfeksiyonu, burun mukozasının iltihaplanmasına neden olabilir. Ateş, kas ağrısı, titreme ve yorgunluk gibi ek belirtilere yol açabilen grip aynı zamanda burun akıntısının da nedenlerinden biridir.1 
 • Hava Kuruluğu: Ortamdaki havanın kuruması, hem cildin hem de burnun kurumasına yol açabilir. Burun kuruluğu ise burun içindeki sıvı dengesinin bozulmasına ve inflamatuar bir tepkiye neden olabilir. Sonuç olarak hava kuruluğu bebeklerde burun akıntısı problemine yol açabilir.
 • Diş Çıkarma: Bebekler, diş çıkarma döneminde huysuzlaşabilir, yanakları kızarabilir, salya akıtabilir ve burun akıntısı yaşayabilir. Diş çıkarma döneminde meydana gelen burun akıntısının sebebi, diş çevresindeki iltihaplanmadan kaynaklanabilir.5

Bebeklerde Burun Akıntısı Neden Olur?

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Hava yolunuzu nemli tutmak ve düzgün çalışmasını sağlamak için mukus gereklidir. Mukus, zararlı parçacıkların bebeğin akciğerlerine girmesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda bakterileri yok etmeye yardımcı olan antikorlar da içerir. Gereğinden fazla üretilen mukus ise burun akıntısına ve öksürüğe neden olabilir. Burun akıntısı kendi başına bir hastalık değil pek çok farklı hastalığın ortak bir belirtisidir. Bebeklerde ve yetişkinlerde burun akıntısının kendisi bulaşıcı değildir. Ancak burun akıntısı genellikle soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Dolayısıyla burun akıntısının kendisi olmasa bile burun akıntısına yol açan hastalıklar bulaşıcı nitelikte olabilir.4 Bu noktada sıklıkla sorulan soru “Bebeklerde burun akıntısı nasıl geçer?” şeklindedir.

Bebeklerde Burun Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde burun akıntısı sorunu evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle çözülebilir. Bebeğin bol sıvı almasını sağlamak bunlardan biridir. Eğer bebeğiniz henüz su içmiyorsa burun akıntısının azalması için anne sütünden destek alabilirsiniz. Soğuk buhar üreten nemlendiriciler de burun akıntısı şikayetinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak nemlendiricinin periyodik olarak temizlendiğinden emin olun.6 Eğer burun akıntısı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa rahatsızlığa ve belirtilerin şiddetine bağlı olarak hekiminize başvurmanız önerilebilir. Çokça sorulan “Bebeklerde burun akıntısı ne iyi gelir?” sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Çoğu zaman bebeklerde burun akıntısını kesmek için özel bir çaba sarf etmek gerekmez. Çünkü bu durum çoğu zaman kendiliğinden düzelme eğilimindedir. Ancak burun akıntısına ek olarak farklı belirtiler varsa ve belirtiler şiddetliyse, burun akıntısı 10 günden fazla süredir iyileşme eğiliminde olmaksızın devam ediyorsa çocuk doktoruna başvurmanız önerilir. Doktora başvurulması önerilen durumlardan bir diğeri de burna yabancı cisim sıkışması olabilir. Bebeğin burnuna yabancı cisim sıkıştığında, mukus genellikle tek taraftan gelir; kanlı, yeşil ve/veya kötü kokulu olabilir. Bu durum acil müdahale gerektirebilir. Eğer bebeğinizin burnuna yabancı cisim kaçtığını düşünüyorsanız en yakın acil servise başvurmanız son derece önemlidir.4

Bebeklerde Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Burun Akıntısı Kaç Gün Sürer?

Bebeklerde burun akıntısı genellikle soğuk algınlığı ya da alerjiler nedeniyle meydana gelir ve bu durum çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. “Bebeklerde burun akıntısı kaç gün sürer?” sorusu yaklaşık 10 gün olarak yanıtlanabilir. Ancak bu durum altta yatan hastalığın türüne, semptomların şiddetine ve bebeğin genel sağlığına göre farklılık gösterebilir.1 Eğer bebeğinizin burun akıntısı geçmiyorsa ya da eşlik eden şiddetli belirtileri varsa çocuk doktorunuza başvurmaktan çekinmeyin.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Benzer Blog Yazıları

Dr. Hatice İ.
02.10.2023

Bebeklerde Burun Aspiratörü Zararlı mı?

Yenidoğanlarda ve bebeklerde burun tıkanıklığı sık görülen bir durumdur.

Dr. Hatice İ.
02.10.2023

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Anne Sütü İyi Gelir mi?

Anne sütü, hem yenidoğanlar hem de bebekler için en önemli ve fonksiyonel besin kaynağıdır. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Üst solunum yolu enfeksiyonlarını takiben, acil servislere en sık başvuru nedenlerinden biri orta kulak enfeksiyonlarıdır. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri olup olmadığının anlaşılması zor olabilir. 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.09.2023

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Bebeklerde uyku düzeni, onların sağlıklı gelişiminin önemli bir parçası olarak kabul edilir. 

Dr. Hatice İ.
21.08.2023

Bebekler İçin Oda Sıcaklığı Ne Olmalıdır?

Bebekler için ideal oda sıcaklığı, bebeğin sağlığı ve huzuru için dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
21.08.2023

Sodyum Klorür Nedir? Nasıl Kullanılır?

Burun tıkanıklığı, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok hastalıkla ilişkilendirilen belirtilerden biridir.

Dr. Hatice İ.
11.08.2023

Mukus Nedir? Neden Oluşur ?

Derin bir nefes aldığınızda akciğerleri dolduran temiz hava, vücudun oksijen ihtiyacını karşılar. 

SATIN ALMA

Noktaları

Aşağıda belirtilen il ve ilçe bilgilerini seçerek, size en yakın eczane adreslerine ulaşabilirsiniz.

İL

İLÇE