Dr. Hatice İ.
Yayın Tarihi: 26.07.2023 | Güncelleme Tarihi: 15.01.2024

İzotonik Su Nedir? İzotonik Su Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda bulunan sıvıların tuz konsantrasyonuna benzer oranlarda tuz ve su içeren sıvılar, izotonik su olarak adlandırılmaktadır. İzotonik solüsyonlar; sağlıklı sinüslerin düzenli bakımını yapmak, aşırı mukus, toz ve alerjenler ile başa çıkarak nefes yolunu rahatlatmak ve geniz akıntısını gidermeye yardımcı olmak gibi durumlar için kullanılanilir.1 Uygun şekilde kullanılan izotonik suyun pek çok avantajı ve yararı bulunmaktadır. Bu yazının devamında, “İzotonik nedir?” sorusunun yanıtını ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
  1. İzotonik Nedir?

  2. İzotonik Su Ne İşe Yarar?

  3. İzotonik Su ile Burun Temizleme Nasıl Yapılır?

    1. Başın Uygun Pozisyona Getirilmesi

    2. İzotonik Suyun Uygulanması

    3. İlk İşlemin Tekrarlanması

İzotonik Nedir?

İzotonik Nedir?

İzotonik su aynı zamanda fizyolojik serum veya izotonik salin olarak da isimlendirilebilir.2 Temelde insan vücudundaki sıvıların tuz konsantrasyonunu taklit eden bir çözeltidir İzotonik sıvı yüzde 0,9 sodyum klorür tuzu içerir, bu oran da kan ve gözyaşı gibi vücut sıvılarında bulunan sodyum konsantrasyonuna denktir. Bu özelliği sayesinde izotonik su insan fizyolojisi ile tam uyum sağlayabilmektedir.

İzotonik su, kurumuş olan sinüs kanallarını tekrar nemlendirebilir. İçerdiği düşük tuz ve sodyum seviyeleri sayesinde insan vücuduyla oldukça uyumlu bir çözeltidir. Bu sayede de kullanıldığı dokularda sıvı veya nem kaybına yol açmamaktadır. Genel olarak, izotonik ile burun yıkama, mukoza zarlarında oldukça ihtiyaç duyulan nemi geri kazandırmak ve aynı zamanda alerjenleri uzaklaştırmak için sıkça tercih edilen, güvenli bir yoldur. Yani izotonik su, diğer tuzlu su çözeltilerine kıyasla kişinin hissedeceği tahrişi ve yanmayı azaltan, daha yumuşak pH değerlerine sahip, dengeli bir tuzlu su çözeltisi olarak tanımlanabilir.3

İzotonik, gerek direkt olarak vücut üzerinden gerekse damar içi yolu ile uygulanabilir. Tuzlu su çözeltisini herhangi bir eczaneden kolayca temin edinmek mümkün olduğu gibi arzu edildiğinde evde de kolaylıkla hazırlanabilir. Fakat evde hazırlamanın tercih edildiği durumlarda, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri kullanılan malzemelerin temizliğinin sağlanması olacaktır.

İzotonik Su Ne İşe Yarar?

“İzotonik su nedir?” konusunda bilgi sahibi olduk. Peki, izotonik su ne iş yarar? Uygun bir şekilde kullanıldığında, izotonik çözeltilerin oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Birçok kullanım alanına sahip olan izotonik su yaraları temizlemek, tıkanmış olan sinüsleri açmak ve dehidrasyon yaşanan durumları tedavi etmek için kullanılabilir.4 Aynı zamanda izotonik su ile ağız çalkalayarak boğaz ağrılarını hafifletmek de mümkün olabilir. Diş çekimi veya diğer diş operasyonları sonrasında veya deri üzerindeki kesik ve sıyrıkları temizlemek için izotonik su tercih edilebilir.

Pek çok sinüs probleminin çözülmesinde izotonik burun temizleme yöntemine başvurulabilir. Soğuk algınlığı ile mücadele etmek, burun kanallarını temizlemek ve çeşitli alerjilerden kaynaklanan semptomları azaltmak için izotonik su tercih edebilebilir. Mevsimsel alerjilerden etkilenen kişiler, izotonik su ile burun temizleme yöntemi ile burnundaki polenleri temizleyebilir ve uzaklaştırabilir. Bu metot oldukça güvenli bir şekilde evde uygulanabileceği gibi herhangi bir zarara yol açması beklenmez.

İzotonik kullanımında kaçınılması gereken durumlar da bulunmaktadır. Özellikle yaralarda kullanımıyla ilgili kişilerin doktorlarıyla iletişime geçmesi önemlidir. Diğer yandan, akut sinüzit geçirmekte olan veya sık sık burun kanamaları yaşayan bireylerde izotonik su ile burun açma tavsiye edilmemektedir.5 Aynı zamanda izotonik su, susuzluğu gidermek amacıyla ağız yoluyla alınmamalıdır. Kontakt lens temizliğinde kullanımından da kaçınmalıdır, aksi takdirde kornea aşınmalarına yol açılabilir.6 

İzotonik Su ile Burun Temizleme Nasıl Yapılır?

İzotonik ile burun temizlemenin ilk adımı, kullanılacak olan solüsyon ve uygulama gerecine karar vermektir. Özellikle bebeklerde burun akıntısı için izotonik su uygulamasına yönelik ampul, şırınga, irrigatör gibi pek çok farklı gereç mevcuttur. Karar verilmesi gereken diğer adım ise izotonik suyun sıcaklığıdır. Bu konuda farklı görüşler olsa da vücut değerlerine yakın, orta derecede, ılık bir sıcaklık seçmek en sık tercih edilen yaklaşımdır. Kullanılacak olan çözeltinin çok sıcak veya çok soğuk sıcaklıklarda olması kişide rahatsızlık hissine neden olabilir. Ardından, burun temizleme işlemine başlanabilir. “Serum Fizyolojik Nasıl Kullanılır?” sorusunun ayrıntılı adımları şu şekildedir:

İzotonik Su ile Burun Temizleme Nasıl Yapılır?

Başın Uygun Pozisyona Getirilmesi

İlk adımda, bir lavabo veya duş benzeri bir alanda hazırlanın. Bu şekilde, damlayan suyun etrafa saçılması önlenecektir. Ardından, kişinin boynu yana doğru çevrilmelidir. Bu pozisyona gelindiğinde, bir burun deliği aşağı bakıyor olacaktır.5

İzotonik Suyun Uygulanması

İzotonik su için seçilen gereç kullanılarak yukarıda kalan burun deliğine uygulama yapılmalıdır. Eğer izotonik su bebeklerde burun temizliği için kullanılıyorsa, bu adımda bebek burun aspiratörü kullanımı da yaygın olarak tercih edilebilen bir seçenek olmaktadır. Uygulama sırasında üstteki burun deliğinden girecek olan su, altta kalan burun deliğinden akacaktır. Bu esnada üst burun deliğini kapatmak yardımcı olabilir. Ardından burundaki fazla nemi almak için hafifçe sümkürülebilir.5

İlk İşlemin Tekrarlanması

İlk burun deliğinin temizliği tamamlandıktan sonra, yukarıda anlatılan adımlar diğer burun deliği için tekrarlanmalıdır. Diğer burun deliği yukarıda kalacak şekilde baş tekrar konumlandırılmalı ve izotonik uygulaması yapılmalıdır. Tüm bu işlemler sırasında, izotonik suyun yanlışlıkla burundan içeri çekilmesini önlemek için ağız yoluyla düzenli bir şekilde nefes alındığından emin olunmalıdır.5

Eğer izotonik su tek kullanımlık bir ambalaj içerisinde değilse her işlem sonrası kullanılan gerecin temizlenmesi önemlidir. Bakteri oluşumunu önlemek için gereçler basitçe sıcak su ve sabun ile temizlenebilir.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Benzer Blog Yazıları

Uzm. Dyt. Özgür G.
12.07.2024

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bakımı, bebeği yaşamın ilerleyen dönemlerine hazırlamayı sağlar ancak bebeğin doğduğu ilk günler ebeveynler için endişe verici olabilir. 

Uzm. Dyt. Özgür G.
12.07.2024

Bebeklerde Nefes Darlığı Neden Olur?

Yenidoğan bebekler nefes alırken alışılmışın dışında sesler çıkarabilir ve solunumları düzenli olmayabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Mide Üşütmesi Neden Olur?

Bebeklerde mide üşütmesi, özellikle yeni anne babalar için endişe verici bir durum olabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Uyku Problemi Neden Olur

Bebekler doğdukları andan itibaren 24 saatlik zaman diliminin çoğunu uykuda geçirir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
26.06.2024

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirme

Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeleri için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaları son derece önemlidir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Ateş Düşürme Yolları

Yenidoğanların ve bebeklerin bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olabilir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Göz Sulanması Kaşıntı Neden Olur?

Bebeklerde göz sulanması ve kaşıntı, sık görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olabilen bir durumdur.

Uzm. Dyt. Özgür G.
25.06.2024

Bebeklerde Göz Kızarması Kaşıntı Neden Olur?

Bebeklerde gözde kaşıntı, kimi zaman önemsiz bir durum olabileceği gibi kimi zaman da bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir.

SATIN ALMA

Noktaları

Aşağıda belirtilen il ve ilçe bilgilerini seçerek, size en yakın eczane adreslerine ulaşabilirsiniz.

İL

İLÇE